top of page
bezpieczna cytologia

Zadbaj o siebie

szczoteczka cytologiczna Rovers_Cervex-Brush

Szczoteczka cytologiczna

Przyrządy do pobierania wymazu cytologicznego

Szczoteczka cytologiczna Krótka historia

Niewiele można wskazać badań diagnostycznych o tak znacznej wartości profilaktycznej jak badanie cytologiczne. Mimo prowadzonych w ostatnim okresie intensywnych działań w celu opracowania kompleksowej szczepionki zapobiegającej infekcjom wirusem HPV, wciąż pozostaje najskuteczniejszą metodą zapobiegania rakowi szyjki macicy. Stało się to możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu w latach 80-tych XX wieku, opracowanej przez firmę ROVERS, innowacyjnej techniki pobierania wymazu cytologicznego metodą „szczoteczkową”.

W niektórych ośrodkach do pobierania cytologii używa się wacików nawiniętych na metalowy drut lub patyczek, szpatuł drewnianych/plastikowych bądź tylko szczoteczek dokanałowych.

Niestety przyrządy te, nie pozwalają na pobranie odpowiedniej ilości oraz dobrej jakości materiału do badania, a co się z tym wiąże, obniżają jakość cytologii i wpływają na wynik

szczoteczka cytologiczna Rovers Cervex-brush
szczoteczka cytologiczna Rovers_Cervex-Brush
szczoteczka cytologiczna Rovers_Cervex-Brush

Szczoteczka cytologiczna

Rovers Cervex-Brush

Rovers Cervex-Brush

Wykonana ze specjalnego materiału i posiadająca odpowiednią formę szczoteczka cytologiczna Rovers® Cervex-Brush® dopasowuje się tak idealnie do kształtu szyjki macicy, że pozwala na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Wadą poprzednich rozwiązań było znaczne ryzyko „ominięcia” zakażonych obszarów, a co za tym idzie niewykrycie istniejących zmian nowotworowych. Dodatkowo odpowiednia budowa poszczególnych elementów szczoteczki pozwoliła na przeniesienie na szkiełko komórek dobrze nadających się do oceny, nie zniszczonych podczas procesu pobierania.

Dodatkowo należy wskazać na sprawę nie mniej istotną, jaką jest komfort badania odczuwany przez pacjentkę. Wcześniej stosowane patyczki z nawiniętą watą, czy drewniane twarde szpatułki mogły powodować ból. Prawidłowo przeprowadzone badanie cytologiczne przy użyciu tej elastycznej szczoteczki powinno zostać wykonane jednym ruchem i być bezbolesne. Ten ostatni argument może się okazać szczególnie ważny dla kobiet, które obawiają się badania. Nie powinny one jednak zapominać, że rak szyjki macicy odpowiednio wcześnie wykryty jest wyleczalny w 100%, a więc bezwzględnie warto poddać się badaniu.

Szczoteczka Rovers®Cervex-Brush® stosowana jest w programach skriningowych na całym świecie i ze względu na fakt, że spełnia surowe kryteria jakościowe jako jedyna zalecana jest do stosowania w technice „szczoteczkowej” w wydanych przez Komisję Europejską Dyrektywach dotyczących zapewnienia jakości w badaniach profilaktycznych na raka szyjki macicy.

Niestety z powodu oszczędności nie wszystkie placówki stosują wysoki standard oferowanych badań. Nierzadko stosowany jest sprzęt niskiej jakości (podróbki oryginalnych), którego jakość nie została zweryfikowana w badaniach klinicznych. 

“Dbam o swoje zdrowie. Czytam, uczę się, poszukuję. Robię to dla siebie i dla moich najbliższych. Chciałabym coś znaczyć dla społeczności tam, gdzie żyję.”

Po pierwsze świadomość

Pamiętam o regularnej obserwacji mojego ciała. Wiem kiedy i jaka diagnostyka jest mi niezbędna dla zachowania zdrowia. Podejmuję działanie, zgłaszam się na badania

Po drugie aktywność

Wiem jak powinna przebiegać procedura diagnostyczna.
Dbam o to, żeby znaleźć placówkę stosującą wysokie standardy, także dotyczące stosowanego sprzętu. Zadaję pytania lekarzowi .”

Po trzecie wiedza i pewność siebie

SS06018.JPG

Motto:
Kobieta świadoma jest partnerem lekarza w rozmowie o jej zdrowiu

bottom of page